ایگوی جمعی چیست؟

در این مطلب می خواهیم به معرفی اینکه ایگوی جمعی چیست؟ بپردازیم. در تعریفی مختصر اول از همه باید بگوییم که ایگوی جمعی در واقع شناختی است که مردم یک جامعه نسبت به خود دارند. ایگوی جمعی شامل صفات و ویژگی هایی است که افراد یک کشور یا اقلیم با آن شناخته می شوند.

حتما بخوانید: ایگو چیست؟

ایگوی جمعی چیست؟

در این مطلب می خواهیم به معرفی ایگو جمعی بپردازیم. در تعریفی مختصر اول از همه باید بگوییم که  ایگوی جمعی در واقع شناختی است که مردم یک جامعه نسبت به خود دارند. ایگوی جمعی شامل صفات و ویژگی هایی است که افراد یک کشور یا اقلیم با آن شناخته می شوند.

ایگوی جمعی چیست؟

حتما بخوانید: فکر کردن یا فکر نکردن ، مسئله این است!

ایگوی جمعی:

اکثر مردم دوست دارند تا در جمع حضور داشته باشند. ایگوی جمعی میتواند بسیار بزرگ باشد و نه تنها برای خانواده بلکه در مذهب ، شغل ، محله ، حزب سیاسی، شهر و کشور و حتی تیم فوتبال و بسکتبال این موضوع را مطرح می شود. به عنوان مثال، برخی از افراد با افکار یا ایدئولوژی های خاص شناخته می شوند. برخی دیگر به گروه های خاص که اهدافشان با آنها در یک سو باشد می پیوندند و تا جایی پیش میروند که این مسئله منجر به درگیری با گروه هایی که دارای عقاید دیگری هستند، منجر شود.  در یک مثال ساده، یک مسابقه ورزشی بزرگ را در نظر بگیرید، اگر شما طرفدار یک تیم خاص باشید وآن تیم عملکرد مناسبی در بازی  از خود نشان ندهد ، شما  ناراحت و عصبانی می شوید. اگر تیم مورد علاقه شما برنده شود، احساس خوشحالی خواهید کرد. همین اتفاق برای احزاب و گروه ها  رخ می دهد و متاثر از همان احساس ایگوی جمعی است.

ایگوی جمعی چیست؟

حتما بخوانید: آیا فکر کردن نیز مضر است؟!

تاثیرات متقابل ایگو

با توجه به مثال بالا، هر آن چیزی که باعث پیشرفت گروه ویا کشورتان شود، به شدت بر روی شما تأثیر می‌گذارد. احساس تعلق در واقع نوعی محق بودن در تمام چیزهای مربوط به گروه است  در نتیجه ایگو جمعی در فرد ایجاد می‌شود.

 اگر کسی علیه گروه یا کشور شما  توطئه کند، بدون شک واکنش شما  به آن فرد تند خواهد بود و از هر آن چیزی که به آن احساس تعلق دارید، دفاع خواهید کرد. یک موضوع جالب توجه این است که در یک گروه هر کسی تصورمی‌کند که دیگری در حال اشتباه کردن است، در مواقعی ممکن است این اختلاف نظر به بحث‌های طولانی منجر شود. این موضوع در عین حالی که خنده دار است، بسیار غم انگیز و دردناک می‌باشد، زیرا این احساس برتری همان نیرویی است که از ایگو جمعی نشأت می‌گیرد.

شناسایی موقعیت به ما کمک می‌کند تا تفاوت‌ها را ببینیم و آن را درک کنیم. در نتیجه با گروهی که در آن عضو هستیم ، احساس یک رنگی خواهیم کرد و در جهت دستیابی به اهداف آن تلاش می‌کنیم. در جهت رسیدن به این توانایی باید مهارت‌هایی را کسب کنیم در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

حتما بخوانید: موانع رسیدن به آرزوهایمان را کنار بزنیم

۱-تمرکز وتوجه:

مهارت افزایش تمرکز و توجه موضوعی بسیار مهم است. با تمرینات ذهن مانند حفظ کردن اعداد، شمردن برعکس و یا جابه جا کردن اشیاء مهارت تمرکز خود را افزایش دهید. وقتی ذهن شما ورزیده باشد، طبعا تمرکز بالایی خواهید داشت، وظایف خود را بهتر انجام داده و کارآمدتر خواهید بود و البته در زمان هم صرفه جویی میکنید. توجه و تمرکز بالا  موجب  مستحکم شدن شخصیت شما می شود. شما با این برگ برنده از رقبا و دبگر افراد پیشی می گیرید.

 ایگو جمعی در بیان دیگر همان نیروی زندگی است. نیروی زندگی مانند برق است که  باعث روشن شدن و کار کردن وسایل برقی می شود. به وسیله نیروی زندگی میتوانیم نسبت به شرایط محیطی خود آگاهی بیشتر پیدا کرده و محدودیت ها را شناسایی کنیم. در واقع، ایگو همان ماسک ماست و ما همیشه در حال نقش بازی کردن هستیم. گاهی همین تعارض بین خود واقعی و خود ایده آل مارا از رسیدن به اهدافمان باز داشته، و این فاصله خود عامل احساساتی نظیر رنج، غم، خشم و عدم رضایت از زندگی است.

ایگوی جمعی

حتما بخوانید: بینش در زندگی

تنها با خارج شدن از منطقه امن خو، یادگیری ، تمرین ، صبر و مراقبه میتوانیم این فاصله را قابل تحمل تر کنیم. اگر عینک بد بینی را برداریم و به اتفاقات همانطور که رخ می دهند نگاه کنیم، قطعا احساس بهتری خواهیم داشت. به عنوان نکته آخر میتوان گفت، هر آن چیزی که هستید خوب، بد و یا زشت را از اعماق وجودتان بپذیرید و دوستش داشته باشید. نظرات دیگران برایتان فاقد اهمیت باشد. یاد بگیرید طوری برنامه ریزی و رفتار کنید که دچار کمترین آسیب، تنش و استرس شوید. زندگی آن قدرها هم تلخ و سخت نیست، فقط کافیست کمی مهارت کسب کنید و عینک بدبینی را از چشمان خود بردارید. از همه مهم تر خودتان باشید.

حتما بخوانید: تمرین مدیتیشن و آرامش ذهن
حتما بخوانید: انگیزه و اشتیاقمان را حفظ کنیم

دوره های آموزشی موسسه همبستگی خلاق

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست