ایگو چیست؟

ایگو چیست؟ آیا  این مفهوم علمی و روانشناسانه چیزی بیشتر از جسم هستید؟ اینها سوالاتی بی معنا نیستند.

 

ایگو چیست؟

ایگو چیست؟ آیا  این مفهوم علمی و روانشناسانه چیزی بیشتر از جسم هستید؟ اینها سوالاتی بی معنا نیستند. آیا تا به حال دوست داشتید بیشتر از خود بدانید؟ میخواهیم در این مقاله به تعریفی از ایگو بپردازیم، پس با ما همراه باشید

 ایگو در واقع بخش نیمه هشیار شخصیت انسان، و بخشی از شخصیت انسان که است که وظیفه‌ی روبه رو شدن با واقعیت را دارد. عملکرد ایگو براساس واقعیت است. ایگو برای حل مسائل خود راهکارهای منطقی ارائه می دهدو سپس تعادل بین نهاد و فرامن را برقرار می‌کند.

ایگو چیست

ایگو:

اگر کسی نام شما را صدا بزند، قطعا برمی گردید تا ببینید جه کسی بوده است. نام شما تنها واژه ای است که  با آن شناسایی می شوید. اگر اسمتان را تغییر دهید آیا باز هم همان فرد قبلی هستید؟ شما معمولا لباس های خود عوض می کنید، موهایتان را کوتاه می کنید و یا گاهی آنها را رنگ می کنید. آیا خود حقیقی شما تغییر پیدا می کند؟ پاسخ منفی می باشد. شما تنها ظاهر بیرونی خود را عوض کرده و درونتان دست نخورده باقی مانده است. شما با تغییر خانه، شغل و ماشین خود هنوز همان فرد قبلی هستید. این تغییرات ذکر شده مربوط به عوامل خارجی است. بیشتر مردم خود را با اموال و دارایی های خود می شناسند، اگر آنها مقداری از پول خود را از دست بدهند تصور می کنند که به خود آسیب رسانده اند، در واقع شخصیت خود را با عوامل خارجی به دیگران و حتی خودشان معرفی می کنند.

 زندگی شاد:

تصور کنید چقدر می‌توانید آرام‌تر و خوشحال‌تر باشید اگر خود واقعی یا همان ایگویتان بپذیرید. نکته این است آن‌قدرها که فکر می‌کنید حرف و نظر مردم مهم نیست. شما باید بعد از پذیرش خودتان یاد بگیرید نباید به حرف‌های گوناگون توجه کرد. تکنیک‌های کنترل هیجانات به شما کمک می‌کند تا نگرانی‌ها و افکار منفی را از خود دور کرده، توانایی برخورد با شرایط تنش‌زا و افراد دچار مشکل را داشته باشید.

ایگو

در ادامه میخواهیم به درکی تازه از ایگو برسیم. ایگو مفهومی است که اولین بار توسط زیگموند فروید مطرح شد، و از لحاظ لغوی به معنای خود می باشد. ایگو در نگاه اول به صورت من جسمی است و کارکردهای زیادی دارد. ایگو در تقابل با نهاد است. نخستین کاربرد ایگو برقرار توازن میان نیازهای فرد، شرایط اجتماعی، بایدها و نبایدها است. ایگو میتواند شیوۀ بروز واکنش ها و هیجان ها به بیرون و جامعه را مهار می کرده و برای رفتار انسان نقش مدیریتی ایفا کند. در واقع ایگو حاکم افکار شما است، و اگر نتوانید احساساتتان را بروز دهید، ایگو است که در مراحل بعدی همین منجر به اضطراب و خشم خواهد شد.

ایگور چیست

در نتیجه می‌توان گفت که بدن  و افکار شما موقتی هستند، و آن چیزی برای همیشه در شما پایدار خواهد ماند، شخصیت شما و یا همان ایگو است. شخصیت و من موضوعی است که اغلب در افراد باعث ترس و نگرانی می‌شود ، برای همین مردم خود را با عوامل بیرونی معرفی می‌کند.  ذات انسان آزاد و مستقل از هر گونه وابستگی درونی و بیرونی است، پس با شناخت خود کمک کنید تا لذت بیشتری از زندگی ببرید. ایگو در واقع از شما در برابر هر آن چیزی که مخالف شما است یا شما آن را دوست ندارید، محافظت می‌کند.

کلام آخر اینکه، ایگو همان ماسکی است من و شما در اجتماع به صورت‌های خود می‌زنیم تا احساس امنیت بیشتری داشته باشیم. اگر شما خود  و ویژگی هایتان  بشناسید،  میتوانید شرایط و رفتارتان را  به راحتی کنترل کنید، با روش های مختلف میتوانید با دیگران رفتار کنید و نتیجه دلخواه یا عکس آن را دریافت نمایید.

منبع:

https://www.successconsciousness.com

مطالب مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • نظریه رفتار متقابل که در ان از والد بالغ و کودک صحبت شده با اینکه به نظر میاد با من و نهاد و فرا من یکی هستند اما یوی نبوده بلکه سه خالات ذکر شده فقط در ایگو موجود است

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست