قدرت مثبت اندیشی

قدرت تفکر و اندیشۀ انسان و تاثیری که بر روند پیروزی و موفقیت در کارها دارد، مدتهاست که به موضوع مورد بحث در گرایش های مختلف روانشناسی تبدیل شده است.

قدرت تفکر و اندیشۀ انسان و تاثیری که بر روند پیروزی و موفقیت در کارها دارد، مدت هاست که به موضوع مورد بحث در گرایش های مختلف روانشناسی تبدیل شده است. در حالی که تعداد زیادی از مردم به قدرت اندیشه ایمان دارند، برخی دیگر آن را چیزی بیش از یک باوری عامیانه نمی دانند. در ادامه با ما همراه باشید، تا با قدرت اندیشه و تاثیری که در زندگی و موفقیت های پیش رو دارد، آشنا شوید.

مثبت اندیشی یک گرایش احساسی و ذهنی است که بر روی قسمت روشن زندگی تمرکز و انتظار نتایجی مثبت را برای زندگی دارد. افراد با اندیشه مثبت انتظار شادی، سلامت و موفقیت بیشتری را در زندگی دارند، و بر این باور هستند که می توانند بر سختی ها و مشکلات پیروز شوند.

حتما بخوانید: موانع موفقیت را بشناسیم

البته مثبت اندیشی مفهومی نیست که همه به آن اعتقاد داشته و یا آن را دنبال کنند، حتی برخی آن را یاوه و مهمل می دانند. با از این وجود، تعداد رو به افزایشی از مردم مثبت اندیشی را به عنوان یک حقیقت پذیرفته و تاثیرات آن را قبول کرده اند. به نظر می رسد این موضوع توانسته در سال های اخیر مشهور شود و کتاب های بسیار، مقالات و حتی کورس های دانشگاهی اهمییت مثبت اندیشی را تائید می کنند. برای مثبت اندیشی در زندگی، شما باید نخست از خودتان مطمئن باشید و سپس برای هر کاری که انجام می دهید اندیشه و احساسی مثبت داشته باشید.

مثبت اندیشی

حتما بخوانید: توسعه فردی چیست؟

مثبت اندیشی چگونه کار میکند

می خواهیم در داستانی بسیار ساده تاثیر قدرت مثبت اندیشی را شرح دهیم. آلان و جیم هر دوی برای شغلی یکسان درخواست دادند. در حالی که آلان به گرفتن این شغل هیچ امیدی نداشت، جیم خودش را در این شغل تصور می کرد. اعتماد به نفس آلان پایین بود و خودش را به عنوان یک بازنده که لایق پیروزی نیست، تصور می کرد و درخواست های رقبا را از خودش بهتر و با کیفیت تر می دانست.

آلان نسبت به مسیر پیش رویش نگرش ناخوشایندی داشت و تمام ذهنش از اندیشه های منفی انباشته شده بود.  از هرچیزی که مربوط به کار و مصاحبه شغلی بود، می ترسید. از آن سو جیم به شیوه ای متفاوت رفتار می کرد. او مطمئن بود که این شغل را می گیرد، و حتی خودش را در وضعیتی تاثیرگذار در حالی که شغل مناسبش ررا به دست آورده، تصور می کرد.

آلان که تقریبا در انتظار شکست بود، در روز مصاحبه دیر رسید، نتوانسته بود صبحانه بخورد و لباسی نامرتب پوشیده بود. در مصاحبه او تنش و احساس منفی زیادی داشت، نگران و گرسنه بود. همۀ این موارد ذهن او را بهم ریخت و نتوانست بر مصاحبه تمرکز کند و رفتاری نامناسب داشت. در نتیجۀ ترسی که برای خودش ساخته بود، نتوانست آن شغل را بگیرد. جیم اما اندکی زودتر از روزهای معمول بیدار شد، لباسی مناسب انتخاب کرد و با احساسی خوب حتی زودتر از زمان مصاحبه، به آنجا رسید. رفتار و احساس خوبش تاثیر مثبتی در مصاحبه داشت و شغل مناسبش را به دست آورد.

حتما بخوانید: آرامش ذهن در زندگی

تکنیک ساده در این میان، جایگزین کردن اندیشه مثبت، موفق و سازنده با تفکرات منفی است. شما باید یاد بگیرید که چگونه برای خودتان نگرش های مثبت بسازید و از اندیشه های منفی دوری کنید.

مثبت اندیشی روش زندگی است

با مثبت اندیشی ما می توانیم احساسات مثبت و شاد، انرژی بیشتر و روحیه بهتری داشته باشیم، در نهایت برای رسیدن به موفقیت بیشتر تلاش کنیم. شادی و موفقیت حتی بر روی سلامت ما تاثیر گذار است. در این حالت ما می توانیم بیشتر و طولانی تر راه برویم، ورزش کنیم، صدایمان قدرتمند تر است و زبان بدن ما کاملا نشان می دهد که احساسی داریم.

تفکرات مثبت و منفی مسری است. ما بر روی مردم تاثیر گذاشته و از آنها تاثیر می گیریم. این تاثیر غیر ارادی و ناخودآگاهانه است و از طریق زبان، تفکرات، احساسات و زبان بدن منتقل می شود. پس باید دوستان خوش بین داشته باشیم و از بدبین ها دوری کنیم. در این صورت، مردم حتی بیشتر هم به سمت ما جذب شده و خواهان کمک به ما هستند. تفکرات منفی، نگرش و واژگان نامناسب، احساسات ناخوشایند و منفی را ایجاد می کند.

هنگامی که ذهن منفی باشید، این احساسات ناخوشایند شبیه به سم در خون پخش می شود و اندوه بیشتری را منتقل می کند. این راه مسیر شکست، نا امیدی و یاس است. پس در میان تنش و دغدغه های زندگی امروزی بهتر است مثبت اندیشی را الگو و چراغ راه قرار دهیم.

مثبت اندیشی

حتما بخوانید: انگیزه و اشتیاقمان را حفظ کنیم

نکات مهم برای رسیدن به قدرت مثبت اندیشی

اگر قصد دارید در زندگی فردی مثبت اندیش باشید توجه به نکات زیر می تواند در رسیدن به این قدرت به شما کمک کند:

۱- در زندگی همیشه منتظر اتفاق های خوب باشید. نیازی نیست که کار خاصی را انجام دهید تنها کافی است که به آن اتفاق خوب فکر کنید.

۲- افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. بهتر است بدانید یک فکر مثبت ده ها برابر یک فکر منفی قدرتمند خواهد بود. برای جایگزین کردن یک فکر مثبت به جای یک فکر منفی ابتدا چند نفس عمیق بکشید و سپس به اتفاق های خوب فکر کنید.

۳- با افراد منفی معاشرت نداشته باشید و سعی کنید از آن ها درو بمانید.

۴- قبل از شروع هر کاری نتیجه مثبت آن را در نظر بگیرید و نگذارید افکار منفی شما را از رسیدن به خواسته تان دور کند.

۵- کارهایی را که به شما احساس خوبی را می دهد انجام دهید.

۶- از بیان جملاتی مانند ” نمی توانم” ، ” نمی شود” پرهیز کنید. سعی کنید همیشه از افعال مثبت استفاده کنید. همیشه این جمله را به خاطر داشته باشید که از کلام  توست که بر تو حکم می شود. پس همیشه به خاطر داشته باشید که چه چیزی را بیان می کنید.

۷- زبان بدن خود را خفط کنید. همیشه سعی کنید در طول روز ساعاتی را به ورزش کردن اختصاص دهید و یا به پیاده روی بروید.

حتما بخوانید: بینش در زندگی
حتما بخوانید: موانع رسیدن به آرزوهایمان را کنار بزنیم
حتما بخوانید: چگونه در مسیر درست فیتنس مناسب خودمان حرکت کنیم

منبع: www.successconsciousness.com

دوره های آموزشی موسسه همبستگی خلاق

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست