موانع موفقیت را بشناسیم

در راه رسیدن به موفقیت، موانع بسیاری میتواند در مسیر حرکت قرار بگیرد، که به مرور فرسایشی بوده و موجب دلزدگی شده و فرد را از مسیر باز دارد. باید موانع موفقیت را بشناسیم.

در راه رسیدن به موفقیت، موانع بسیاری میتواند در مسیر حرکت قرار بگیرد، که به مرور فرسایشی بوده و موجب دلزدگی شده و فرد را از مسیر باز دارد. همۀ ما اهدافی داریم که میخواهیم به آن برسیم، چه این اهداف ما شخصی باشد و چه در زمرۀ اهداف کاری و حرفه ای قرار داشته باشد، به ما انگیزه داده و موجب حرکت ما به جلو و تلاش های بیشتر میشود. در این نوشتار، ما با مانع اصلی موفقیت آشنا شده و آن را بررسی خواهیم کرد.

موانع موفقیت را بشناسیم

گاهی اوقات کار کردن برای رسیدن به اهدافمان میتواند بسیار خسته کننده باشد، به خصوص زمانی که احساس میکنیم در مسیر درستی قرار نگرفته ایم و یا موانع فراوانی بر سر راهمان قرار دارد، دلزدگی ما از تلاش کردن بیشتر هم میشود. شاید اگر ما از این مشکلات در مسیر آگاه باشیم، بتوانیم بر آنها پیروز شده و یک قدم دیگر به اهدافمان نزدیک شویم.

حتما بخوانید: فواید و اهمیت دیسیپلین شخصی برای زندگی

مانع اول بی حوصلگی

نتایج بزرگ، زمان زیادی را برای رسیدن به اهداف نیاز دارند. وقتی شما داستان های موفقیت استیو جابز و یا مارک زاکربرگ را میشونید شاید این به ذهنتان برسد که آنها یک شبه به همه چیز رسیدند. این تفکر به این دلیل است، که داستان های موفقیت، جذاب بازگو نمیشود، در رسانه ها معمولا راجع به تلاش کردن های بسیار که به موفقیت در اهداف منجر میشود، چیزی نشنیده ایم. با این وجود، واقعیت گاه متفاوت است. رسیدن به اهداف، پیش از موفقیت، نیاز به سالها تلاش دارد و بارها و بارها فرد شکست خواهد خورد. فرد موفق برای چیزی که در حال حاضر به دست آورده فداکاری و گذشت های بی شماری داشته است.

به عنوان مثال، استیو جابز، مغز خلاقِ کمپانی اَپِل، از کالجی که در آن تحصیل میکرد پس از یک ترم اخراج شد. وقتی او فوت کرد، نزدیک به ۳/۸ بیلیون دلار ارزش خالص دارایی وی بود. والت دیزنی از روزنامه میسوری، به این دلیل نداشتن خلاقیت کافی اخراج شد، در حالی که امپراتوری بزرگ وی یعنی والت دیزنی، توانسته ۵۹ جازه آکادمیک را از فستیوال های مختلف برنده شود. اپرا وینفری مجری معروف آمریکایی برنامه تاک شو، در جایی گفت، رئیس اولش او را به دلیل احساسات فراوان برای کار در تلویزیون مناسب نمیدانست. امثال این داستان های الهام بخش برای ما گفته میشود تا به مسیرمان ادامه دهیم. دانستن و قبول کردن اینکه موفقیت نیازمند سالها تلاش است، میتواند ذهن ما از از تصورات تلاش ها و شکست ها آزاد کند. جای شِتی در جمله ای معروف میگوید: یک معلم از تعداد دفعات تلاش های دانش آموزانش، بیشتر شکست خورده است.

حتما بخوانید: انگیزه و اشتیاقمان را حفظ کنیم

موانع موفقیت موانع موفقیت را بشناسیم

از سوی دیگر، تغییرات کوتاه مدت را هم داریم. تغییراتی که در اثر برنده شده در لاتاری و بخت آزمایی رخ داده و پیروزی های کوتاه مدت است. دست یافتن به این میانبرها، به اندازۀ برنده شدن در لاتاری، سخت است. پس به دنبال راه میان بر نباشید که شما را به موفقیت برساند. نتایج بزرگ، زمان زیادی نیاز دارند و راه ساده ای برای رسیدن به آن وجود ندارد.

بی حوصلگی به این معنا است که ما همه چیز را خیلی سریع تر از آنچه فکرش را میکنیم، رها کنیم. یکی از بزرگترین دلایلی که از هر ۱۰ فعالیت، ۹ مورد شکست میخورد، این است که صاحبان این فعالیت ها ایده های شان را خیلی زود رها کردند. از دیگر دلایل بی حوصلگی، میتوان به چشم انداز کوتاه مدت برای فعالیت ها اشاره کرد.

حتما بخوانید: چگونه در مسیر درست فیتنس مناسب خودمان حرکت کنیم

در زمان های گذشته، رها کردن سریع همه چیز بسیار مفید بود، زیرا زندگی با نامطمئن ها، خطرها و بیمارهای اپیدمیک پر شده بود و مردم برای کوتاه مدت، باید بسیار سریع فکر میکردند. با این وجود زمانه عوض شده و ما در محیطی بسیار مطمئن تر زندگی میکنیم، از مراقبت های درمانی برخورداریم و از آسیب های جسمانی دور هستیم. زندگی در عصر باستان مملو از مسائل نامطمئن بود و شاید به همین دلیل ما امروزه همچنان میخواهیم با سرعت هرچه بیشتر به پیروزی و موفقیت برسیم و از همه چیز لذت ببریم. اما همانگونه که پیش از این صحبت شد، موفقیت یک شبه رخ نمیدهد. ما باید بتوانیم بر بی حوصلگی و تفکرات کوتاه مدت پیروز شویم. به این طریق ما یکی از موانع بر سر راه موفقیت را کنار زده ایم.

موانع موفقیت را بشناسیم

در این نوشتار، ما دریافتیم مسیر موفقیت جاده ای نیست که یک شبه رخ دهد. این مسیر نیازمند سالها تلاش است و باید برای رسیدن به اهداف کاری و شخصی آن را طی کرد.

۸ مانع ذهنی که مارو کنترل میکنه

شماره ۱: استاندارد های متفاوت
در یک جامعه عادلانه، یک استاندارد برای همه صدق می کنه.اما ما استاندارد های مختلفی برای افراد مختلف قائل هستیم. ما خیلی اوقات رفتار یکی رو میبخشیم اما همون رفتار را در دیگری نمیبخشیم و دلیلمون هم اینه که اون بنده خدا مشکل و این چیزا تو زندگیش داره. اما وقتی ما در مورد تصمیمات خودمون قضاوت می کنیم. تقصیرو میندازیم روی شرایطی که در کنترل ما نیست. این موانع ذهنی باعث میشه که ما فکر کنیم، همه یه جور زندگی کنند پس قضاوت در مورد دیگران کاملا منطقی هستش. اما این اصلا درست نیست. اگه خودت از این رفتار ناعادلانه و استاندارد های زیاد رنجیده میشی، پس از خودت شروع کن و دیگه تکرارش نکن. شروع کردن از خودت همیشه بهترین انتخابه

شماره ۲: جَر و بحث کردن فقط به خاطر برنده شدن
دانشمندان “هوگو مرسیر” و “دن اسپوربور” این فرضیه را گفتند که مردم از بچگی یاد میگیرند که بحث کنند فقط به دلیل اینکه روی یکدیگر تاثیر بگذارند. این مورد از موانع ذهنی میتونه خوب باشه اگر فقط وقتی که مردم به اندازه کافی در مورد موضوعی که حرف می زنند انگیزه مثبت داشته باشند و سعی می کنند طرف مقابل را همسو با عقاید خود کنند. اما بیشتر مردم بیخیال نمیشن حتی اگه توجیه دیگری برای پشتیبانی صحبتاشون نداشته باشند. قدیما، باختن یک بحث، شاید برای جان شما خطر داشت و با گذشت این زمان ما هنوز در این نگرش ذهنی گیر کرده ایم. اشتراک گذاشتن ایده ها و پذیرش داشتن برای نظر های دیگران چیز خوبی است و جزو موانع ذهنی نیست و بهترین نوع بحث کردنه. اما ما باید دقت کنیم که فقط به خاطر برنده شدن، یک بحث رو کش ندیم و یاد بگیریم که بعضی اوقات آدم باید از خَر شیطون بیاد پایین.

شماره ۳: مقایسه سیب با پرتقال
یکی از موانع ذهنی اینه که ما معمولا چیز هایی را با هم مقایسه می کنیم که اصلا نباید با هم مقایسه شوند و بر اساس این مقایسه تصمیمات بد می گیریم. به طور مثال یک شایعه در مورد سگ ها وجود داره که هر چه سگ بزرگ تر باشه پس حتما وحشی تر هم هست. اما یه قدم به عقب بیا و با منطق به این شایعه فکر کن! اندازه سگ دلیلی برای رفتار یا وحشی بودنش نیست!!! و مهم تر از این ما معمولا خودمون رو با بقیه مقایسه می کنیم و اکثر اوقات برنده این مسابقه نیستیم. یادتون باشه هر چیزی و هر کسی به نوبه خودش قابل احترام و زیبا است. سعی نکن رفتار کسی رو کپی کنی. سعی کن شخصیت خودت بدرخشه. سعی کن از این موانع ذهنی با یک نفس عمیق عبور کنی. ساده ترین و سخت ترین راهش همینه.

حتما بخوانید: واقعیت در برابر توهم و تصورات

شماره ۴: اعتماد داشتن فقط به کسانی که قبولشون داریم
از قدیم تا الان، ما خواسته یا ناخواسته مردم رو در گروه هایی تقسیم می کنیم. یکی موانع ذهنی : نگرش “ما در برابر اونا” و به کسانی که در حلقه ما هستند بیشتر اعتماد می کنیم. مثل خانواده و همکار و دوست و اینا. و به هر کسی که بیرون از این دایره است با شک و تردید و بی اعتمادی نگاه می کنیم. این چیز معمولی بین مردم هست و ما معمولا بیشتر از چیزی که واقعا هست، برای افراد اطرافمون اعتماد یا ارزش بیشتری قائل میشیم و اون کسانی که نمیشناسیم رو دست کم می گیریم. این معنیش این نیست که تو به همه از همون اول باید اعتماد کنی. معنیش اینه که سعی کنی بیشتر در پذیرش آدم ها و ایده های جدید باشی. شک نکنید این نگرش به شما کمک بزرگی خواهد کرد

شماره ۵: زیادی گنده کردن مسائل کوچک
اگه یه اتفاق ناخوشآیند قبلا برای شما افتاده باشه. به نظر میرسه هر وقت بهش فکر می کنی مزه زبون آدم تلخ میشه. به طور مثال اگر یک بار فروشنده ای سر شما کلاه گذاشته، شما به صورت ناخودآگاه فکر می کنید همه فروشنده ها قصد کلاه گذاشتن سرتون رو دارند. البته ناگفته نباشه که اینجوری ما اشتباه می کنیم و از این اشتباهات درس می گیریم. اما گنده کردن یک مساله کوچک یکی از موانع ذهنی هستش و فقط به خود شما ضرر می زنه و شما را در زندگی به جایی نمیرسونه. مردم و شرایط متفاوت هستند. پس سعی نکن همه رو با چشم شک و تردید نگاه کنی. اگر واقعا دلیلی منطقی و به روز برای اینکار نداری. این مانع ذهنی فقط جلوی شما رو می گیره تا شما تجربیات جدیدی در زندگی نداشته باشی

شماره ۶: چشم بسته تو حوض پریدن
انسان یک موجود اجتماعی و مثل خیلی از حیوانات است. ما به همدیگه تکیه می کنیم و از همدیگه استفاده می کنیم. و به همین دلیله که مردم بیشتر چیزی رو قبول می کنند که بدونند بیشتر جامعه هم آن را قبول دارد. این خیلی خوبه. ما اینجوری قوانین و ساختار جامعه ای که در آن زندگی میکنیم را ساختیم. اما این ذهن جامعه یکم پیچیده تره و نباید خیل راحت با هر چیزی موافقت کنی. وقتی نوبت به این میرسه که شما ایده خودتونو داشته باشید. شاید بهتر باشه یه قدم بیای عقب و فکر کنی آیا اگه چشم بسته حرف بقیه رو قبول کنم برای من درسته یا نه؟ سعی کن این مورد موانع ذهنی رو در زندگی روزمره ببینی و مچ خودتو بگیری موانع ذهنی که زندگی ما رو کنترل می کنند.

حتما بخوانید: ایگو چیست؟

شماره ۷: ما بهترین چیز های خودمون رو یادمون میمونه
چه خوشمون بیاد و چه نیاد. مردم مردم هستند و اکثرشون مغرورند و موانع ذهنی در همه وجود داره. ما دوست داریم فقط بهترین بازتاب خودمون رو ببینیم. خیلی اوقات ما در مورد کارهایی که کردیم اغراق می کنیم بدون اینکه متوجه شویم. برنده جایزه نوبل آقای نییل کاناهن قشنگ زده تو خال و گفته که: “خیلی عجیبه چقدر سریع مردم نظرشون عوض میشه. و وقتی هم عوض شد اکثرشون فکر می کنند که از همون اول خودشون این فکر رو می کردند و نگرش قبلیشون وجود نداشته” واقعا تا امروز چند تا از این سیاست مدارا رو دیدم که در ۱ ثانیه نظرشون در مورد قانونشون عوض شده و کلا انکار می کنند که مخالف چیزی بودند که الان از آن حمایت می کنند. خیلی خوبه که آدم بتونه موانع ذهنی خودشو بشناسه و از خودش انتقاد کنه. به ما اجازه میده بزرگتر بشیم و در آرامش باشیم

شماره ۸: انتظارات مثبت
معنیش این نیست که باید آدم بد بینی بشی و همیشه اینجوری بمونی. انتظار بهترین هارو داشتن یک تله هست که در بین قمار باز ها خیلی معمول هستش. اونا فکر میکنن بعد از اینهمه باختن، شانس به اونا رو میکنه و دفعه بعدی حتما برنده می شوند. اما چشم رو هم بذاری میبینی که دارن خونشونو میفروشن که این اعتیاد به قماربازی شونو تقویت کنن. همین نگرش یکی از موانع ذهنی  هست و در مورد پشت سر هم شانس آوردن هم صدق میکنه. احتمالش رو نمیشه حساب کرد و قابل پیش بینی نیست. در قمار ممکنه پشت سر هم ببازی یا اینکه دفعه اول که بازی می کنی پشت سر هم برنده بشی. و این موضوع فقط به قمار بازی محدود نمیشه. دستی که بهت در زندگی دادن رو بازی کن و اگه چیزی رو میخوای، برای رسیدن بهش تلاش و کوشش کن. موانع ذهنی که زندگی ما رو کنترل می کنند

خیلی مهمه که حد و محدودیت های خودت رو بشناسی و از ضعف های وجودت با خبر باشی. اینجوری از تصمیماتی که بعدا میگیری پشیمون نخواهی شد

حتما بخوانید: اعتماد به نفس و اراده داشته باشید
حتما بخوانید: فکر کردن یا فکر نکردن ، مسئله این است!

منبع: www.successconsciousness.com

دوره های آموزشی موسسه همبستگی خلاق

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست