نادوگانگی چیست؟

مفهومی در فلسفه وجود دارد که شناخت و اعتقاد به آن می­تواند دیدگاه ما نسبت به بسیاری از مفاهیم هستی را تغییر دهد، این مفهوم، به نام «نادوگانگی» به معنی وحدت و یکی بودن همه چیز در جهان، شناخته میشود.

نادوگانگی چیست؟

مفهومی در فلسفه وجود دارد که شناخت و اعتقاد به آن می­تواند دیدگاه ما نسبت به بسیاری از مفاهیم هستی را تغییر دهد، این مفهوم، به نام «نادوگانگی» به معنی وحدت و یکی بودن همه چیز در جهان، شناخته میشود. به باور پیروان این دیدگاه همه چیز در جهان جزئی از یک کل، یا یک روح ابدی است. در این مطلب با مفهوم و راه­های درک و شناخت نادوگانگی آشنا می­شویم.

حتما بخوانید: فکر کردن یا فکر نکردن ، مسئله این است!

نادوگانگی

به احتمال زیاد تا پیش از این چنین کلمه­ای به گوشتان هم نخورده بود، مگر اینکه به موضوعات معنوی، فلسفۀ هندی یا راه­های گسترش هوشیاری علاقه­مند بوده باشید. اگر با فلسفۀ شرق آشنایی داشته باشید، احتمالاً به اصطلاح «آدوایتا ودانتا» (Advaita Vedanta) برخورده­اید. این اصطلاح در دنیای غرب با نام «نادوگانگی» (nonduality) شناخته می­شود.

حتما بخوانید: ایگو چیست؟

نادوگانگی چیست و چطور تعریف می­شود؟

برای فهم معنای این واژه، نخست باید تعریفش کنیم. نادوگانگی فلسفه­ای است مبنی بر اینکه فقط «یک روح ابدی» در هستی وجود دارد و هر چیزی در جهان بخشی جدایی­ناپذیر از این روح است. علاوه­براین، نادوگانگی معتقد است که جهان واقعی نیست، بلکه توهمی زاییدۀ ذهن و حواس ما است.

نادوگانگی از واژۀ سانسکریت «آدوایتا» (Advaita) گرفته شده که به معنی دو تا نبودن، جدایی نپذیرفتن یا به عبارت بهتر یکی بودن است. این واژه بدین معنی است که همه چیز در ارتباطی به­هم­پیوسته با هم هستند، یعنی شما همراه با همۀ چیزهای دیگر در جهان وجود دارید یا جزئی از کل هستید، برعکس دوگانگی که به معنی دوتا بودن است، یعنی شما و جهان، دیگر انسان­ها و شما را به حساب می آورد

نادوگانگی

حتما بخوانید: موانع رسیدن به آرزوهایمان را کنار بزنیم

درک مفهوم نادوگانگی برای ذهن دشوار است، زیرا نمی­تواند بپذیرد که جهان زادۀ ذهن و حواس پنجگانه بوده و واقعیت ندارد. همچنین پذیرش مفهوم «یکی بودن» نیز برایش سخت است. برای آنکه بفهمیم نادوگانگی چیست، باید فراتر از واژه­ها و تفکر برویم. برای این کار باید بتوانیم ذهن را خاموش کنیم. در این خاموشی است که معنای واقعی نادوگانگی را خواهیم فهمید. اما رسیدن به چنین حالتی چندان ساده و آسان نیست و باید با تمرین­هایی مانند تمرکز و مدیتیشن روی درون خود کار کنید.

برای توجه ذهنی نیاز به تمرکز و برای خالی کردن ذهن از افکار مزاحم نیاز به مدیتیشن دارید. پس می­توانید تمرکز کنید و در جایی از فراتر از ذهن به جوهره، روح و نیروی حیات پی ببرید. به تدریج و با آرام شدن ذهن، به تجربۀ حس نادوگانگی نزدیک می­شوید. در چنین حالتی که از هر گونه فکری عاری هستید، به «یکی بودن» خود با «روح یکتا» پی خواهید برد.

حتما بخوانید: انگیزه و اشتیاقمان را حفظ کنیم

ذهن شما را از دیدن حقیقت باز می­دارد

قبل از اینکه دست از خواندن این مطلب بکشید، کمی صبر کنید. این فرایند بسیار ساده و بسیار ارزشمند است، اما آسان نیست. وقتی این حالت را درک ­کنید، دیدگاهتان نسبت به زندگی و کیستی خود کاملاً تغییر خواهد کرد. ذهن، با افکار، نظرات، باورها و عادات خود، شما را از دیدن هر آنچه فراتر از خودش باشد بازمی­دارد. انگار گسترش هوشیاری­ را محصور کرده و جلوی دیدتان را می­گیرد. ذهن فقط به شما اجازه می­دهد تا جهان را از دریچۀ خودش و حواس پنجگانه ببینید، نه آنگونه که واقعاً هست.

نادوگانگی

حتما بخوانید: تمرین مدیتیشن و آرامش ذهن

مردم خود را واحدها یا افرادی جدا از هم می­دانند و جهان و هر چه درون آن است، از جمله خودشان، را از جهان و از سایر افراد مجزا می­بینند و فقط پس از کنار زدن حجاب ذهن قادر به درک یکی بودن همه چیز و در پی آن درک نادوگانگی خواهند بود.  به نظرتان ایدۀ عجیبی است؟ بله، عجیب است، چون احتمالاً هرگز با آن روبرو نشده بودید، ذهن طوری برنامه ریزی شده که متفاوت بیندیشد.

ممکن است بپرسید اصلا چرا باید این مطلب را بخوانید یا درباره­اش فکر کنید و اصلا کجا به کارتان می­آید؟

خوب، اگر دوست دارید کیفیت زندگی معنوی خود را بالا ببرید، به پرسش­های زندگی­تان پاسخ دهید، به آرامش درونی میرسید. گسترش هوشیاری را مد نظر قرار داده وآگاهی خود را از آنچه که هست فراتر ببرید.

حتما بخوانید: فواید و اهمیت دیسیپلین شخصی برای زندگی
حتما بخوانید: موانع موفقیت را بشناسیم
حتما بخوانید: ایگوی جمعی چیست؟

منبع:  https://www.successconsciousness.com

دوره های آموزشی موسسه همبستگی خلاق

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست