۷ مهارت زندگی که کسی به ما یاد نمیده

ما در مدرسه مهارت های زندگی زیادی یاد میگیریم. یاد میگیریم که چگونه بخونیم و بنویسیم، ریاضی حساب کنیم و بازی کردن یاد میگیریم. بیشتر وقت خودمونو صرف این میکنیم که مهارت های اولیه یک فرد معمولی بالغ در یک جامعه معمولی را بدست آوریم. مسیر یادگیری به مدرسه ختم نمیشه. خیلی از ماها دنبال یادگیری مهارت های تخصصی مانند مهندسی و پزشکی و برنامه نویسی میریم که بتونیم در این جامعه گلیم خودمونو از آب بکشیم بیرون. اما چیز هایی هست که ما نه در مدرسه یاد میگیریم و نه در کار.

در مهارت های زندگی خیلی حائز اهمیت است که ما محدودیت های خودمونو بشناسیم. دانستن این نکته که بدون داشتن محدودیت، خلاقیت شکل نمیگیرد هم میتونه در فرآیند شناخت محدودیت های شخصی به آدم کمک کنه.

حتما بخوانید: قدرت مثبت اندیشی

این ها مهارت های زندگی خیلی مهمی هستند که باعث می شوند ما در زندگی و کار پیروز شویم یا شکست بخوریم. در اینجا ما ۷ تا از اصلی ترین مهارت های زندگی که در مدرسه و دانشگاه و سر کار به شما آموزش نمیدهند را آورده ایم:

۱- شناسایی محدودیت های خود

جمله “من همه کار بلدم” معمولا از کسانی شنیده می شود که کار خاصی بلد نیستند. امکان نداره که یک انسان بتونه در انجام همه چیز مهارت داشته باشه. پتانسیل انجام کار های مختلف را داشتن با اینکه من همه کاری بلدم خیلی فرق میکنه. آرنولد یک شبه آرنولد نشده که!

7 مهارت زندگی که کسی به ما یاد نمیده

حتما بخوانید: موانع موفقیت را بشناسیم

۲- تشخیص تفاهم و تفاوت فکر و عمل

ما خیلی ها رو میشناسیم که خیلی فکر میکنند، حرف میزنند اما عمل نمیکنند. شاید خودمون هم جزوی از این دسته آدم ها باشیم. اما در دنیای کاری، در سال های اخیر، بیشتر تمرکز مردم به سمت فکر و خلاقیت رفته. جامعه امروزی بهای بیشتری برای ایده پردازی و خلاقیت تا کار های دستی و عملی قائل میشه. استراتژی ما برای افزایش بهره وری شخصی باید تلفیقی از فکر و عمل باشه. ما باید آگاهانه نسبت به مسائل مختلف فکر کرده و این افکار را بعد از عبور از فیلتر های شخصی، تبدیل به عمل کنیم. فکر بدون عمل بی ارزش و عمل بدون فکر دارای نتیجه نامعلوم است.

حتما بخوانید: آرامش ذهن در زندگی

۳- دور ریختن سریع ایده های بد

به جای اینکه روی ۱۲ تا ایده وقت بگذاری و نتیجشون هم قابل قبول نباشه، بهتره که روی یک یا ۲ ایده اما با تمرکز، دقت و پافشاری، وقت بگذاری. یکی از مهارت های زندگی که افراد خلاق حتما باید یاد بگیرند دور ریختن سریع ایده های بد است. آقای “استیو جابز” در این مورد می گوید: “من به کار هایی که انجام دادیم و انجام ندادیم یکسان افتخار می کنم. تمرکز روی یک ایده خوب، یعنی نه گفتن به ۱۰۰۰ ایده خوب دیگه. باید خیلی دقیق ایده خودتو از بین اینهمه ایده خوب انتخاب کنید. نوآوری یعنی نَه گفتن به ۱۰۰۰ تا چیز دیگه”

7 مهارت زندگی که کسی به ما یاد نمیده

حتما بخوانید: انگیزه و اشتیاقمان را حفظ کنیم

۴- تمرکزت به مسیر باشه تا به نتیجه نهایی

سیم پیچی درون ما جوری هست که همیشه دنبال نتیجه آنی و سریع هستیم. این غریزه هزاران سال برای زنده موندن به ما کمک کرده. مثلا به دنبال سرپناه بودن قبل از سرما و یا پیدا کردن غذا قبل از گشنگی. اما این غریزه در دنیای امروزی کارایی قدیم را ندارد. چون اکثر نتیجه های مطلوب بعد از تلاش مستمر و با گذشت زمان طولانی بدست می آید. تمرکز به نتیجه نهایی به جای مسیر رسیدن به این نتیجه(۹۵درصد مردم جهان) رو براتون با ۴ تا مثال نشون میدم:

 • میخوام خوش هیکل باشم، اما نمیخوام ورزش کنم و رژیم داشته باشم
 • میخوام پولدار بشم، اما نمیخوام ریسک کنم و بیشتر از ساعت ۵ عصر کار کنم
 • میخوام همه منو دوست داشته باشن، اما رفتارمو باهاشون عوض نمیکنم
 • میخوام بهترین ورژن خودم باشم. اما نمیخوام به اهدافم فکر کنم و برای آنها تلاش کنم
حتما بخوانید: بینش در زندگی

حالا راه حل چیه؟ چطور این مورد از مهارت های زندگی را کسب کنیم؟

 • اهدافت رو مشخص کن و بزارشون گوشه ذهنت
 • یک پروسه رسیدن به این اهداف برای خودت تعریف کن
 • بر روی گذراندن مسیر و این پروسه تمرکز کن
 • پیشرفتت رو در این مسیر همیشه اندازه بگیر و با قبلش مقایسه کن.

تمرکز بر روی مسیر باعث میشه ما با پیشرفت های تدریجی به اهدافی که برای خودمون تعیین کردیم نزدیک تر شویم. این یکی از مهارت های زندگی است که خیلی دشوار اما با پاداش های بیشتر می باشد.

حتما بخوانید: موانع رسیدن به آرزوهایمان را کنار بزنیم

۵- همیشه به دنبال راه حل باش و از حواس پرتی ها دوری کن

آقای “مارک منسون” می گوید که: زندگی یک بازی کامپیوتری است و شما شخصیت اصلی آن هستید. مراحل مختلفی در این بازی وجود دارد. همه مردم جهان یک بازی(با قوانین یکسان) را انجام میدهند. اما نقطه شروع آنها و داستان شخصیت آنها متفاوت می باشد. طراحی زندگی به این صورت می باشد که:

۱- زندگی طوری طراحی شده که پشت سر هم مشکلات و چالش هایی رو جلوی راه تو می گذاره

۲- بازیکنان میتوانند به ۲ طریق به این مشکلات پاسخ دهند. ۱- راه حل و ۲- حواس پرتی

۳- هر چه بیشتر از هر کدام استفاده کنی در آینده اتومات تر و ساده تر میشه

۴- راه حل ها بیشتر در رسیدن به مرحله بعدی بازی به بازیکن کمک می کند.

یکی از اصلی ترین مهارت های زندگی اینه که همیشه به دنبال راه حل باشیم و از حواس پرتی ها دوری کنیم. این طوری سریع تر و پخته تر به اهداف خودمون میرسیم و مراحل بازی زندگی را طی می کنیم.

7 مهارت زندگی که کسی به ما یاد نمیده

حتما بخوانید: چگونه در مسیر درست فیتنس مناسب خودمان حرکت کنیم

۶- یک محیط و ساختار “برنده” برای خودت بساز

یک گرگی که از تولگی در بین سگ ها بزرگ شه، بیشتر به سگ رفتار میکنه تا گرگ. اطراف ما، اخلاق ما و اعتقادات ما، “ما” رو تشکیل میده و وجود ما بازتابی از دنیای درون و اطراف ما است. قسمت بزرگی از چالش ها و مشکلاتی که ما روزانه با آنها دست و پنجه نرم می کنیم از محیط اطرافی که خود ما برای خودمون ساختیم، بروز میکنه. یکی از بهترین مهارت های زندگی که موفقیت مستمر و طولانی مدت رو تضمین میکنه اینه که سعی کنیم برای خودمون و اطرافمون، یک ساختار برنده و موفقیت زا تعریف کنیم و آن را هر روز اجرا کنیم.

حتما بخوانید: اعتماد به نفس و اراده داشته باشید

۷- دیدن چیز ها همان جور که هستند. نه آنجور که تو میخواهی باشند

ذهن ما عادت داره که داستان تولید کنه. داستانهایی خود ساخته تا فضاهای خالی اتفاقاتی که برامون میوفته رو پر کنه. ذهن ما این کارو میکنه تا ذات ما بتونه دنیای اطراف ما رو درک کنه. به طور مثال:

 • ما فکر میکنیم همسرمون داره به ما خیانت میکنه چون جواب مسیج رو هنوز نداده
 • ما فکر میکنیم رئیس ما وقتی عصبانی هست قرار اخراجمون کنه
 • ما فکر میکنیم کسب و کارمون شکست میخوره وقتی چند جا مارو ریجکت کردند

این منفی ها بر روی ما تاثیر می گذاره چون ما عادت داریم با توجه به فرضیاتی که در ذهن خود میسازیم تصمیم گیری کنیم. دیدن چیزها آنجور که هستند یکی از مهارت های زندگی بسیار دشوار است. شما باید بر ذهن خود کنترل کافی داشته باشی.

حتما بخوانید: واقعیت در برابر توهم و تصورات

نتیجه نهایی

یادگیری مهارت های زندگی از کودکی و مدرسه شروع میشه اما چیزی که ما در هیچ کلاسی یاد نمیگیریم اینه که چگونه خودمون را یاد بگیریم و از شخصیت خود آگاه بشیم. بیشترین موفقیت وقتی حاصل میشه که انسان با درون خودش در آرامش باشه و از خصوصیات خوب و بد خودش آگاه باشه.

این مهمه که یادمون باشه که همه مهارت های زندگی با تمرین و تمرکز بدست می آیند. هیچ چیز غیر ممکن نیست و انسان قدرت رسیدن به اهدافی که برای خود معین می کند را دارد.

اینجا خلاصه ای از این ۷ مهارت که براتون در بالا شرح دادم را آوردم:

 • محدودیت های خودتو بشناس
 • درک خوبی از تفاهم و تفاوت های فکر و عمل بدست بیار
 • ایده های بد رو سریع از ذهنت دور بریز و روی آنها تمرکز نکن
 • به جای فکر به هدف نهایی و مایوس شدن، تمرکزت را روی مسیر رسیدن به این هدف بگذار
 • به دنبال راه حل باش. همیشه
 • دنیای درون و اطراف خودتو سازنده و پویا کن
 • چیز ها را آن جور که واقعا هستند ببین. داستان های عجیب در ذهنت نساز

امیدوارم از این مطلب در مورد مهارت های زندگی که در کلاسی یادون نمیدن، استفاده کرده باشید.

حتما بخوانید: فکر کردن یا فکر نکردن ، مسئله این است!
حتما بخوانید: چطور با انگیزه بمانیم؟
حتما بخوانید: آیا فکر کردن نیز مضر است؟!

دوره های آموزشی موسسه همبستگی خلاق

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست